Náš Blog

Pomôžeme Vám držať krok s najnovším vývojom vo svete IT

Najnovšie správy o technológiách kybernetickej bezpečnosti

20.5.2024 by zenotec

Kybernetická bezpečnosť je rýchlo sa rozvíjajúca oblasť, v ktorej sa neustále vyvíjajú nové technológie na ochranu pred neustále rastúcou hrozbou kybernetických útokov. V tomto blogu sa pozrieme na niektoré z najnovších technológií kybernetickej bezpečnosti, ktoré robia vlny v tomto odvetví.

Bezpečnosť nulovej dôvery je prístup ku kybernetickej bezpečnosti, ktorý v predvolenom nastavení predpokladá, že žiadnej sieti ani používateľovi nemožno dôverovať. Namiesto spoliehania sa na obvodové bezpečnostné opatrenia, ako sú brány firewall a VPN, vyžaduje Zero Trust Security neustále overovanie používateľov a zariadení pred udelením prístupu k zdrojom. Tento prístup je navrhnutý tak, aby minimalizoval riziko vnútorných hrozieb a chránil pred pokročilými pretrvávajúcimi hrozbami (APT).

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac využíva na zlepšenie schopností detekcie hrozieb v kybernetickej bezpečnosti. Systémy poháňané AI dokážu analyzovať obrovské množstvo údajov v reálnom čase, aby identifikovali vzory a anomálie, ktoré môžu naznačovať narušenie bezpečnosti. Tieto systémy sa tiež môžu poučiť z minulých incidentov, aby časom zlepšili svoje detekčné schopnosti.

Behaviorálna analytika je ďalšou technológiou, ktorá získava na popularite v odvetví kybernetickej bezpečnosti. Tento prístup zahŕňa monitorovanie správania používateľov s cieľom identifikovať odchýlky od bežných vzorov, ktoré môžu naznačovať bezpečnostnú hrozbu. Analýzou správania používateľov v reálnom čase môžu organizácie rýchlejšie odhaliť a reagovať na podozrivú aktivitu.

Technológia podvodu zahŕňa nasadenie nástražných systémov a údajov v rámci siete organizácie, aby odlákali útočníkov od citlivých aktív. Zavádzaním útočníkov, aby si mysleli, že našli cenné informácie, môžu organizácie získať čas na odhalenie hrozieb a reakciu na ne skôr, ako spôsobia škodu. Technológia podvodov môže tiež pomôcť organizáciám získať cenné informácie o taktike a technikách potenciálnych útočníkov.

Keďže stále viac organizácií presúva svoje údaje a aplikácie do cloudu, bezpečnosť cloudu sa stala najvyššou prioritou profesionálov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Cloudové bezpečnostné technológie, ako napríklad cloud access security brokeri (CASB) a nástroje cloud security posture management (CSPM), pomáhajú organizáciám zabezpečiť ich cloudové prostredia a chrániť ich dáta pred neoprávneným prístupom alebo exfiltráciou.

End-to-end šifrovanie je metóda zabezpečenia údajov pri ich presune medzi systémami alebo zariadeniami ich zašifrovaním pri zdroji a dešifrovaním v cieli. To zaisťuje, že dáta zostanú počas svojej cesty šifrované, čím sa znižuje riziko zachytenia alebo odpočúvania útočníkmi. End-to-end šifrovanie je nevyhnutné na ochranu citlivých údajov, ako sú osobné informácie alebo finančné transakcie, pred neoprávneným prístupom.

Viacfaktorová autentifikácia (MFA) je bezpečnostné opatrenie, ktoré vyžaduje, aby používatelia pred získaním prístupu k systému alebo aplikácii poskytli viacero foriem overenia. Zvyčajne to zahŕňa spojenie niečoho, čo poznáte (napríklad hesla), s niečím, čo máte (napríklad smartfón alebo bezpečnostný token) alebo niečím, čím ste (napríklad odtlačok prsta alebo rozpoznávanie tváre). MFA je účinný spôsob, ako zabrániť neoprávnenému prístupu k citlivým informáciám a chrániť sa pred útokmi na vypĺňanie poverení.

Platformy SOAR kombinujú bezpečnostnú orchestráciu, automatizáciu a schopnosti reakcie, aby pomohli organizáciám zefektívniť procesy reakcie na incidenty. Tieto platformy dokážu automatizovať rutinné bezpečnostné úlohy, organizovať reakcie naprieč rôznymi bezpečnostnými nástrojmi a poskytovať prehľad o bezpečnostných incidentoch v reálnom čase. Umožnením rýchlejšej a efektívnejšej reakcie na incidenty pomáhajú platformy SOAR organizáciám znížiť dopad bezpečnostných incidentov a zlepšiť ich celkovú kybernetickú bezpečnosť.

Kvantovo bezpečná kryptografia je súbor kryptografických algoritmov, ktoré sú odolné voči útokom z kvantových počítačov. Kvantové počítače majú potenciál prelomiť mnohé v súčasnosti používané šifrovacie algoritmy, čo predstavuje významnú hrozbu pre bezpečnosť citlivých údajov. Kvantovo bezpečná kryptografia ponúka riešenie tohto problému poskytnutím algoritmov, ktoré sú zabezpečené proti tradičným aj kvantovým útokom.

Záverom možno konštatovať, že prostredie kybernetickej bezpečnosti sa neustále vyvíja a pre organizácie, ktoré chcú chrániť svoje citlivé údaje a systémy pred kybernetickými hrozbami, je nevyhnutné udržiavať si prehľad o najnovších technológiách. Využitím špičkových technológií, ako je Zero Trust Security, detekcia hrozieb poháňaná AI a behaviorálna analytika, môžu organizácie zlepšiť svoju bezpečnostnú pozíciu a lepšie sa brániť proti sofistikovaným kybernetickým útokom. Či už ste profesionál v oblasti kybernetickej bezpečnosti alebo obchodný líder, držať krok s najnovšími technológiami kybernetickej bezpečnosti je kľúčové pre ochranu digitálnych aktív vašej organizácie.

Najnovšie blogy

Budúcnosť IT

Prečo by sa IT bezpečnosť nemala podceňovať

Najnovšie správy o technológiách kybernetickej bezpečnosti​